כל הביקורותסיקורי סדרות

סיקור סדרה: משחקי הכס עונה 8 פרקים 1-2

ביקורת משחקי הכס

*אזהרת ספוילרים* רגע לפני הפרק השלישי בעונה האחרונה של משחקי הכס, ולפני הקרב הגדול. קראו מה חשבתי על הפרקים הראשונים בעונה האחרונה.

הציפייה למשחקי הכס בעולם, כנראה הייתה הציפייה הכי גדולה לסדרה אי פעם. יותר משנה חיכו המעריצים לחזרתה. למרות כל הביקורות המוצדקות לרוב לגבי איכות הסדרה מאז העונה החמישית, ובאיכות אני מתכוון לדיאלוגים, דמויות ולתסריטים. הסדרה עדיין ניצחה את כולם בזכות קרבות מרהיבים וסיפורי פנטזיה יוצאי דופן.

משחקי הכס היא בהחלט הסדרה המשפיעה ביותר בדור האחרון. זאת למרות שהיו בה המון בעיות, בעיקר מסוף העונה החמישית (ברגע שלסדרה לא היו ספרים לקחת מהם השראה). אחרי תקופה זאת נתגלו כותבי הסדרה במערומיהם, דיאלוגים מביכים, דמויות שמתנהגות מחוץ לאופי שלהן ותסריטים עם כתיבה מגוחכת ברמה של מתנ"ס מקומי קריית שמונה. הביקורת הזאת קצרה מלהכיל את כל הפשלות, אבל מה שמבחינתי מסמן יותר מכל את הירידה ברמה היא דמותו של בראן שמתנהג כמו עץ במקרה הטוב וגם כל הארק של אריה עם המתנקשים שהיה מוזר במקרה הטוב וטיפשי ומגוחך במקרה הרע.

בואו נעבור לעונה השמינית, אחרי יותר משנה אנחנו מגיעים לעונה האחרונה של הסדרה הכי גדולה על הטלוויזיה שלנו. עם שישה פרקים בלבד שאמורים לסגור את הסאגה כולה.

הפרק הראשון היה לדעתי אחד הנוראיים מתחילת הסדרה, אני בהחלט מבין שיש צורך בהצגה כמעט מחודשת של הדמויות וכמובן להראות את המפגשים הרבים בין דמויות שלא נפגשו כבר שנים. כל זה לא נותן תירוץ למשחק הנוראי והדיאלוגים המביכים שהופיעו בפרק הזה. המון קטעים מוזרים בהם הכותבים מנסים להכניס הומור בתוך אחד הפרקים היותר רציניים בסדרה, במהין סצנות שכאילו נלקחו מהסרטים היותר גרועים של מארוול. דרקון שבוהה ב"אימא" שלו מתנשקת עם האחיין שלה. וטורמונד עם אחד הרגעים המוזרים ביותר שהופיעו בסדרה, שאחריו מגיע אחד הרגעים היותר מפחידים בסדרה.

הפרק בעצם עובד כמו פרק אינפורמציה שלא עושה הרבה ולא מקדם אותנו בסדרה. מרגיש טיפה מיותר ומרגיש שהכותבים מזלזלים באינטליגנציה של הצופים, בעיקר באינטליגנציה הרגשית שכן רק המפגש בין ג'ון לאריה היה סגירת מעגל כלשהו והרגיש טוב בהרבה מכל שאר המפגשים.

בקיצור, פרק מוזר עם המון בהיות של בראן, שמרגיש כמו קרש על כיסא גלגלים שנראה לי שאני לא היחיד שרוצה לראות אותו מת. קטעים הומוריסטיים גרועים מאוד ולא מתאימים כלל לרצף הפרק. וסאנסה שמתנהגת כמו ילדה שוב, ונראה שהיא לא גם מסוגלת לפתוח את העיניים עד הסוף, מוזר.

הפרק השני היה טוב בהרבה מקודמו. תסריט שרץ יחסית טוב מאוד, הרבה סגירת מעגלים ו"כיווץ עלילות" (מחוסר מילה טובה יותר). הפרק הראה בעצם את ההכנות האחרונות לקרב הגדול, כנראה הכי גדול עד היום. הייתה תחושת סוף ותחושת "שקט לפני הסערה", הדמויות מדברות כאילו מחר הן לא יהיו איתנו (וחלקן כנראה לא יהיו). היו כמה חלקים קרינג'יים מאוד, כמו סצנת הסקס סין אריה וגנדרי, הילדה עם הכוויה על הפנים שמדברת עם דאבוס וגילי, ג'ון מגלה לחאליסי שהם משפחה ברגע מאוד מטומטם וחסר אחריות (כנראה שהוא עדיין לא יודע כלום) ועוד כמה כאלה. אבל אלה מתחוורים לעומת שאר הפרק ומונטאז' סיום הפרק עם השיר הנחמד של פודריק, בריאן מקבלת תואר אביר, הסיפור ההזוי של טורמונד ושאר ירקות.

חוץ מזה, בראן עדיין בול עץ כתמיד וסאנסה עדיין לא פותחת את העיניים שלה (אולי יש לה שעורה? מה נסגר).

השורה התחתונה: פרק ראשון חלש ופרק שני מצוין. די ברור שהם מתכננים טוויסט בפרק השלישי, מזכירים המון את הקברים מתחת לווינטרפל והתכנית שבראן יישאר ביער עם תיאון כדי למשוך את מלך הלילה, נשמעת מטומטמת מאוד, אבל נחייה ונראה.

בקטנה: תמות כבר בראן!