ביקורות סרטיםכל הביקורות

ביקורת סרט: רפסודיה בוהמית

ביקורת סרט רפסודיה בוהמית

סרט מתח על היעלמות המבטא של פרדי מרקורי?


"רפסודיה בוהמית" הוא הסרט עליו מדברים כבר זמן רב (מאוד) על חיוו ומותו של פרדי מרקיורי ועל להקתו קווינס, הבמאי הוא בריאן סינגר (כן, זה מאקסמן), מככבים בו: רמי מלאיק, כוכב "מר רובוט", ליטלפינגר ממשחקי הכס כמנהל הלהקה- ג'ון ריד ועוד שלל שחקנים שכנראה לא הכרתם, ואפילו מייק מאיירס מאחורי פאה וזקן מודבק.


סרט עם המון הייפ, שכבר זכה בהמון פרסים ותשבוחות. האם מגיע לו?
התשובה הקצרה שלי היא- לא… פשוט לא, הסרט אומנם מציג את סיפורה של אחת מהלהקות המשפיעות בהיסטוריה, אבל עושה זאת בצורה מוזרה ואף מגוחכת לעתים. הסרט לא זורם בעליל, יש קפיצות עצומות בין מקטעי זמן, מה שגורם לזה שאנחנו כמעט ולא מספיקים להכיר את הדמויות. רוב הזמן מצאתי את עצמי מנסה להתעלם מהשיניים המזויפות של רמי מלאיק כמרקיורי שלא נראו אמתיות אפילו לשנייה. ושלא נדבר על הקול שלו שהיה זהה לקולו מכל הפרויקטים שלו בעבר, הוא אפילו לא ניסה לעשות מבטא בריטי או מבטא כלשהו. אני מתאר לעצמי שזה די קשה עם הפרוטזה ששמו לו בלסת וכנראה שהיו צריכים לבחור בין השיניים למבטא (אני אישית מעדיף מבטא).

טריילר "רפסודיה בוהמית"- של פוקס המאה העשרים


זה לא הדבר המוזר היחיד בתסריט, הבנתו של מרקורי שהוא בכלל מעדיף גברים, מוצגת כמעיין בדיחה צדדית עמוסת קלישאות, לפחות בסוף הסרט הם מנסים לתקן את זה קצת ולתת לו קצת אוויר מקלישאות. אין כמעט דאגה של שאר חברי הלהקה או משפחתו (אותה בקושי רואים) והם תמיד מוצגים כמעיין רקע כזה (אם מוצגים בכלל). הסרט נהפך ליותר מוזר בסוף הסרט כשמרקיורי מתאר את הלהקה כמשפחה למרות שזה לא נראה כך בשום קטע בסרט. בנוסף, השחקנים שנבחרו לתפקידים המשניים מאוד נשכחים לטעמי וזה מעלה המון שאלות, בעיקר בעניין הליהוק. כי הרי מי שהיה אמור להוביל את הסרט בהתחלה היה סשה ברון כהן האגדי שדומה מאוד למרקיורי פיזית וגם זמר לא רע בעצמו. כהן לא השתתף בסוף מכיוון שחברי הלהקה הנותרים רצו שהסרט יהיה גם עליהם ולא רק על מרקיורי בעוד כהן העדיף להתמקד במרקיורי עצמו. אז בסוף איכשהו נוצר סרט ששם את מרקיורי במרכזו ואת השאר ברקע, למה הם היו צריכים להיפטר מכהן? לא ברור לי, כנראה הרבה אגו. הכישרון האדיר של כהן בהחלט היה עוזר לסרט להתרומם. במאי אחר אולי גם היה עדיף, סינגר אמנם במאי לא רע בכלל אבל הרזומה שלו בשנים האחרונות כולל בעיקר סדרות וסרטי גיבורי על וככה גם נראה הסרט, שמעביר אותנו מפסגה אחת לשנייה כמו שסרט גיבורי על מעביר אותנו מאקשן אחד למשנהו, פה האקשן הם סיקוונסים של הקלטות והופעות שמריצים עלילה מלאת חורים.


אבל יש דברים טובים בסרט, הצורה בה הסרט מראה לנו איך הומצאו השירים האגדתיים של הלהקה בהחלט מעניין ונחמד לכל חובב מוזיקה וקווין בפרט. ותמיד נחמד לראות את מליק (שהיה לא רע בסרט) וג'וזף מזלו (ג'ון דיקון בסרט) מאחדים כוחות אחרי "פסיפיק" (כנראה המיני-סדרה הכי טובה אי פעם).


השורה התחתונה: מעניין וכיפי לחובבי קווין, פחות לחובבי סרטים טובים.


*בקטנה: בריאן מיי- שלא תעז להסתפר!