ביקורות סרטיםכל הביקורות

ביקורת סרט: אקוומן

ביקורת סרט אקוומן

פחד ותיעוב באטלנטיס


"אקוומן", סרטם האחרון של וורנר ברוס מבית העולם של DC, וכנראה האחרון במתכונתו הנוכחית לאחר הפיטורים של הנרי קוויל ובן אפלק כסופרמן ובאטמן. את הסרט ביים במאי סרטי האימה ג'יימס וואן שביים את סרטי "לזמן את הרוע", "אנאבל" ואף ביים את "מהיר ועצבני 7". בסרט מככבים ג'ייסון ממואה כאקוומן/ח'אל דרוגו מתחת למים, אמבר הרד כנסיכה/קוסמת ג'ינג'ית, ווילאם דפו בתור כל יועץ מלכותי אי פעם ופטריק ווילסון בתור כל אח של מלך אי פעם.


כמו שכבר הבנתם מדובר בסיפור די קלישאתי ומאוד מבלבל, המון אינפורמציה על נבואות וחפצים מיוחדים שנזרקים לאוויר בלי הרבה אקספוזיציה. זה אולי יראה מוזר לצופה הממוצע אך הקומיקס עליו הסרט מבוסס לא כזה שונה מכל סיפור ימי ביניים המוכר לנו.


אז על מה הסיפור- על אקוומן כמובן, בנה של מלכת אטלנטיס ושל שומר מגדלור רנדומלי בו פגשה. לאחר שאימו חזרה לאטלנטיס והוצאה להורג על ידי בעלה החדש אליו הוכרחה להינשא, לא לפני שהולידה בן נוסף שירש את הכתר. בקיצור הסרט מספר על הפיכתו של אקוומן למלך אטלנטיס אחרי מלחמה עם אחיו, הינה כמו כל סיפור שאי פעם נכתב. אה ויש באמצע נבואות, קסמים, ממלכות, מוות, בגידה, יועץ מלכותי ודולף לונדגרן.
אבל בסופו של יום הכל מתחוור אל מול הכוכב האמיתי של הסרט- האפקטים. כן, בלי שום צל ספק הסרט הכי יפה מהתקופה האחרונה. יצורים תת ימיים (גם כאלה לא אמיתיים במיוחד) במלוא תפארתם, ערים תת-ימיות מרהיבות ואפילו בועות מתחת למים, הכול יחד יוצר סרט יפיפה שיישאר בזיכרונם של עורכי האפקטים לזמן ארוך מאוד.

"אקוומן" טריילר סופי מבית וורנר ברוס


השחקנים עושים כמיטב יכולתם לעשות משהו עם הדיאלוג הטיפשי לעתים שניתן להם, אבל כמו שכבר נאמר הכוכבים האמתיים הם האפקטים. ג'ייסון ממואה משחק את עצמו, אין יותר מידי מה להגיד, גם דפו, הרד, לונדגרן וקידמן לא יזכו בשום פרס על המשחק, פטריק ווילסון היה נחמד מאוד והציג דמות נבל ראויה לציון (בהתחשב בסרטי קומיקס אחרים) שסוף הסרט די הרס (תבינו בסוף). ושום מילה על בלאק מנטיס שהיה שם בשביל להעביר זמן, למרות שהוא נבל מעולה מהקומיקס. היה ברור שהוא שם בשביל להעביר זמן והסצנות איתו היו ברורות מראש.
האקשן מעולה, אם כי טיפה חלוד לעיתים, עם המון עצירות וסלואומושן. לטעמי הסצינה הטובה ביותר היא זאת בתחילת הסרט על הצוללת, אחריה הסצינה מסיציליה. הסצינות אקשן בתוך המים אמנם מדהימות ויזואלית אבל הרבה פחות מרגשות כוראוגרפית מאלו מחוצה לה.


השורה התחתונה: אני לא מבטיח שתבינו את כל הסרט, כי בכל זאת, נבואות וחפצי קסם יכולים לבלבל. אבל אני כן יכול להבטיח שתהנו מסרט מרהיב עם אקשן לא רע בכלל. וכן, זה עדיף על ליגת הצדק או באטמן נגד סופרמן.

*בקטנה: נחמד לראות איך הבמאי והכותבים הוסיפו את הקעקועים ומוצאו של ממואה אל תוך הסרט, אין סרט המשך בלי איזה ריקוד "האקה" של ממואה ואבא שלו.